Zamyslenie nad tridsiatkou

Autor: Jozef Kovalík | 17.11.2019 o 11:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  88x

Tento rok si pripomíname už tridsať rokov od Nežnej revolúcie. Čo však k tomu napísať? Nežil som v tej dobe a všetko, čo o nej viem je z rozprávania rodičov a kníh dejepisu. 

Cieľom Nežnej revolúcie bola sloboda. Vtedy to mladí ľudia zobrali do vlastných rúk a postavili sa na odpor systému. V jednote je sila a ak sa spoja ľudia, ktorí bojujú za dobrú vec, podarí sa to! A naozaj. Vybojovali slobodu.

Sloboda. Slovo, ktoré je dnes často používané a pre každého predstavuje čosi iné. Sme však naozaj slobodní? Ako sa hovorí v jednej piesni: „17. november mal zapáliť most, ale som jediný, čo nevidí spravodlivosť? Dvadsať rokov útočíme na vlastný kôš, dvadsať rokov naháňame svoj vlastný chvost.“

            Máme slobodu, no predstavovali sme si takúto slobodu? Môžeme už spokojne vyznávať svoju vieru, chodiť do kostola, no prečo zostávajú lavice stále viac prázdnejšie? Môžeme sa slobodne vyjadrovať, voliť (koľkí z nás však voliť idú?), vycestovať... no na druhej strane nás ohrozujú hodnoty Západu a zdravý rozum sa snažia zosmiešniť.

            Máme slobodu, no v akom stave sa nachádza naše drahé Slovensko? Lesy rozpredávame iným krajinám, zdravotníctvo, školstvo a ďalšie oblasti života sú v katastrofálnom stave. Prečo volíme vždy tých, ktorým záleží len na vlastných ziskoch? Napokon, nie je to tak dávno, čo ja a moja generácia, no i mnohí z vás, sme mrzli na námestiach a opäť štrngali kľúčmi. Sloboda si vyžiadala dva ľudské nevinné životy. Zmenilo sa odvtedy niečo?

            Vybojovanú slobodu by sme si mali viac vážiť, mali by sme sa správať zodpovednejšie ako slobodní občania tohto štátu, aby sme sa mali lepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?