Laudato Si

Autor: Jozef Kovalík | 3.10.2019 o 17:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

„Zem, vydaj živé bytosti podľa svojho druhu: dobytok, plazy a divú zver podľa svojho druhu!“ (Gen 1,24) Týmito slovami tvorí Stvoriteľ obyvateľov našej zeme, našich spoločníkov, pomocníkov, ale aj lesných priateľov. 

Stvoril každé jedno zviera, na nebi, zemi, či vo vode. Teda každé jedno také stvorenie je, drahý čitateľ, mojim  aj tvojim bratom, či sestrou.

            Veru tak. Len málokedy sa nad tým, my ľudia, ktorí si hovoríme koruna tvorstva, zamýšľame. Veľa času trávim s lesnými obyvateľmi a v tom nádhernom lesnom tichu (často krát prerušovanom výstrelmi z posedov) sa často zamýšľam aj nad tým. Neuvedomujeme si našu vzájomnú závislosť a mnohokrát ani úlohu, ktorú jednotlivé zvieratá na zemi zohrávajú. Či sú to srny, vlci, medvede alebo váš domáci miláčik. Mám to šťastie, že rád fotím divokú prírodu, preto je k tomu potrebný istý čas v prírode a samozrejme aj spoznávanie jednotlivých lesných obyvateľov a ich správanie. Najlepšie to však funguje, keď to človek vidí na vlastné oči. Aké tie zvieratá sú. Aké sú nádherné, krásne, tak perfektne stvorené, vybavené všetkým, čo potrebujú. Napríklad, zamiloval som si srny lesné. Tie fotím najradšej a teda s nimi prichádzam do kontaktu najčastejšie. Písal som tu o vybavení zvierat. Zamysleli ste sa niekedy počas zimy, keď vy sedíte v teple svojho domova pri krbe, či hrnčeku teplej kávy a vonku poriadne mrzne, že srny sú kdesi tam v tej tme? Že nespia zimným spánkom a ani nemajú brloh, kde by sa pred vrtochmi počasia schovali. Každé počasie musia prečkať von, aj jesenné dažde. Rovnako tak aj jelene. Avšak Nebeský Otec sa o nich postaral, tak ako sa stará o nás všetkých a aj o všetky zvieratá. V Biblii sa píše, že Boh si pamätá na každého vrabca. Aký je to úžasný Boh! Záleží mu na všetkom a na každom a najviac na nás ľuďoch.

My sa však správame často krát tak kruto, sebecky, tyransky a pyšne. Myslíme si, že my máme právo rozhodovať o ich osude, živote a nakladať s nimi ako sa nám zapáči. Práve naopak! Od zvierat sa môžeme učiť veľa. Možno sa ti to, milý čitateľ, nezdá, ale je to (žiaľ) tak.

4. október patrí sv. Františkovi z Assisi. Je to okrem iného aj patrón zvierat, ochrancov prírody, či ekológov. Často sa zobrazuje s vlkom, či srncom alebo iným zvieraťom a nie je to náhoda. Veľmi si vážil všetko stvorené, živé i neživé, hovoril so zvieratami, najviac času trávil v prírode, ktorá mu bola kláštorom a tu zotrvával v modlitbe. Raz dokonca kázal o Bohu vrabcom a kým im nepovedal, že môžu odísť, sedeli mu pri nohách a počúvali ho. Počas svojho života napísal aj Chválospev stvorenstva v ktorom chváli Pána za všetko, čo stvoril – živé i neživé.  Život tohto svätca je naozaj veľmi zaujímavý a môžeme sa aj dnes od neho veľa naučiť. U nás to ešte nie je veľmi populárne, ale v iných krajinách sveta sa na sviatok sv. Františka z Assisi požehnávajú zvieratá. Ľudia s nimi prídu do kostola, kde sú požehnané. Myslím si, že je to veľmi pekný prejav nie len našej lásky k nim, ale aj Boha k jeho stvoreniam. Veď sú to napokon naši každodenní spoločníci, pomocníci a často krát aj jediní priatelia.

V tento deň je aj takzvaný Svetový deň zvierat. Bol založený vo Florencii v roku 1931, kde sa stretli ekológovia z celého sveta. Práve kvôli sv. Františkovi z Assisi bol vybraný tento deň. Má slúžiť na to, aby sme sa zamysleli nad všetkými zvieratami s ktorými zdieľame túto našu Matku Zem.

            Teraz, keď horia lesy po celom svete, kde umierajú ľudia, no najmä zvieratá, ľad na póloch sa roztápa, človek si len od prírody berie akoby tomu nemalo byť koniec, rôzne druhy zvierat vyhynuli a ďalšie sú na rade, lesy nám miznú pred očami je najvyšší čas sa zastaviť a zamyslieť sa. Čo s našou jedinou planétou robíme? Neexistuje žiadna planéta B. Chrániť prírodu je aj kresťanská povinnosť. Čo tu chceme po sebe zanechať? Kde budú naše deti žiť? Budeme len donekonečna brať a nič nevrátime? Nenapáchali sme už dosť zla?

           

Najbližšie, keď budete hladkať vášho domáceho miláčika, zadívajte sa mu do očí a zamyslite sa aj nad tým. Ten váš sa má možno fajn, no čo ostatné zvieratá? Naozaj sa vás situácia v ktorej sa Zem nachádza netýka? Môžeme ešte napraviť to, čo sme zbabrali.

 Ešte je čas...

 

Na záver prikladám Františkov Chválospev stvorenstva:

 

Najvyšší, všemohúci, dobrý Pane,

 Tebe patria chvály, sláva i cest a každé dobrorečenie,

 len Tebe patria, Najvyšší;

 a nijaký človek nie je hoden vysloviť Tvoje meno.

 

Buď pochválený, môj Pane, so všetkým svojím tvorstvom,

 najmä s pánom bratom Slnkom,

 ktorý je dnom a skrze neho nám dávaš svetlo.

 A on je krásny a žiari veľkým jasom;

 o Tebe, Najvyšší, je nám znamením.

 

Buď pochválený, môj Pane, za sestru

 Lunu a hviezdy;

 na nebi si ich utvoril jasné, vzácne a krásne.

 

Buď pochválený, môj Pane, za brata Vietor,

 za vzduch i mračná, za jasnú oblohu i každé počasie,

 čím dávaš svojim tvorom obživu.

 

Buď pochválený, môj Pane, za sestru Vodu,

 ktorá je veľmi užitočná, pokorná, vzácna a čistá.

 

Buď pochválený, môj Pane, za brata Oheň,

 ktorým osvetľuješ noc.

 Aj on je krásny, veselý i silný a mocný.

 

Buď pochválený, môj Pane, za sestru našu

 matku Zem,

 ktorá nás živí a stará sa o nás

 a vydáva rozličné plody s farebnými kvetmi i trávu.

 

Buď pochválený, môj Pane, za tých,

 čo odpúšťajú pre Tvoju lásku

 a znášajú slabosť a trápenie.

 Blahoslavení tí, čo to pokojne znášajú,

 lebo Ty, Najvyšší, ich budeš korunovať.

 

Buď pochválený, môj Pane, za sestru telesnú Smrť,

 ktorej žiaden živý človek nemôže uniknúť.

 Beda tým, čo zomierajú v smrteľných hriechoch;

 blažení tí, ktorých nájde v Tvojej najsvätejšej vôli,

 lebo druhá smrť im neublíži.

 

Chváľte môjho Pána a dobrorečte mu,

 ďakujte mu a slúžte s veľkou pokorou!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?