Slnko bez západu (recenzia)

Autor: Jozef Kovalík | 17.9.2016 o 15:17 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  92x

Keďže je ešte len september a jar je ďaleko za horami, za dolami, alebo lepšie povedané na južnej pologuli, rozhodol som sa, že čakanie na novú Nesbovú knihu si skrátim prečítaním jeho „rýchlovky“ zvanej Polnočné slnko.

„Človek, ktorý sa naučí prehrávať sa zlepšuje. Život sa väčšinou skladá zo skúšania vecí, čo človek nezvládne.“

Samozrejme, že som postupoval v poradí a najprv som si prečítal niečo o krvavom snehu. Mimochodom, aj táto kniha stojí za prečítanie, no Polnočné slnko, o ktorom idem písať ma oslovilo viac. Prečo?

            Neviem, či viem presne odpovedať, skúsim to však. Kniha ma upútala už len tým, že je napísaná v ICH forme, čo musíme uznať, u Nesba nie je vôbec zvyčajné. Zo začiatku som sa bál, či práve to nebude kameň úrazu a dielo sa bude preto zle čítať. Stal sa pravý opak. Bolo to úžasné.

            Vystupuje tam málo postáv a ľahko si ich zapamätáte. Myslím, že si ich aj rýchlo obľúbite. Navyše, spoznáte ďaleký nórsky sever. Dostanete sa za polárny kruh, kde je iný život, iné pravidlá a kde sú aj iné dni.

            Ďalším plusom je pútavé rozprávanie a rovnako aj opisy ľudí., okolia, ktoré vás nebudú nudiť, no dostatočne dobre vám vykreslia situáciu. Ani neviem ako sa to tam všetko do tej knižočky vošlo.

            To, čo mňa najviac na tejto knihe zaujalo bolo to, že Nesbo núti čitateľa zamýšľať sa (aspoň mne sa tak stalo). Či je to už život, skutky, činy, viera alebo čokoľvek iné. Mňa najviac zaujal jeho pohľad na vieru. Ako neveriaci Ulf postupne spoznáva dedinu laestediánov. Sú to kresťania, ktorí sa od nás, katolíkov, líšia určitými vecami, ale niektoré  veci majú s nami spoločné. Otáčate strany knihy a Ulfov pohľad na vieru sa postupne líši vďaka rôznym udalostiam, ale aj ľuďom, napríklad Knutovi, ktorí priamo hovorí, čo si myslí a Ulfa dokonca poučuje. Ako to dopadne vás nechám prečítať si v knihe ;).

 

"Človek musí analyzovať vlastnú vieru vždy, keď ide hlásať slovo Pána. Musí ju precítiť, lebo vie, že pochybnosti aj viera mu rozozvučia hlasivky. Verím aj dnes? Verím dosť aj dnes?“

 

„Rozum sídli v hlave a viera v srdci. Nie sú vždy dobrí susedia."

 

„...život kresťana  je hodnota sama o sebe. Odopieranie si pôžitkov a odolávanie hriechom má hodnotu pre človeka aj v pozemskom živote. Športovci nachádzajú zmysel v bolesti a tréningovej drine aj keď nikdy nič nevyhrajú.

Ak by nejestvovala nebeská ríša, jestvuje dobrý, pokojný život kresťana, keď človek pracuje, žije skromne, prijíma možnosti, čo mu ponúka Boh a príroda, a stará sa o svojich blížnych.“

 

Vzťah Ulfa a Knuta mi v mnohom pripomínal vzťah Harryho Hole-ho a Olega. To istá situácia bola aj v súvislosti Ulfa a Ley a Harryho a Rachel. Veľa podobného, veľa rovnakého. Bonusom boli aj vtipné pasáže a to niekedy aj v situáciach, kedy šlo do tuhého.  Možno práve aj to urobilo túto knihu a jej čítanie takým skvelým. Knihu som nevedel pustiť z rúk a chcel som čítať ďalej a ďalej. Škoda, že nemala viac strán.

Ale aby ste si nemysleli, že to bolo len a len sladký románik, v knihe sa samozrejme vyskytne aj vražda, krv, hnus, drogy, peniaze a nenávisť... Nejde však o klasickú detektívku ako sme u Nesba zvyknutí. Vlastne, nejde  vôbec o detektívku. Vôbec tu nevystupuje žiadny detektív či policajt. Ale to si už prečítate...

Polnočné slnko by som si určite veľmi rád prečítal ešte raz, bez váhania. Je to taký spoločenský román zo života. Ak ste fanúšikom Jo Nesba, tak neváhajte! Myslím, že ľutovať nebudete. Táto kniha vám poskytne oddychové čítanie. Číta sa skvele, rýchlo a pútavo.

Prajem vám príjemné čítanie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?