Časy ťa menia

Autor: Jozef Kovalík | 27.9.2015 o 19:19 | (upravené 30.9.2015 o 22:15) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  423x

Je to naozaj tak? Dokážu časy zmeniť človeka? Tieto otázky som si kládol aj ja. Odpoveď ku mne prišla, takpovediac, sama a celkom náhodne... Síce, náhody neexistujú.

Čo je to čas? Sú to peniaze? Je naozaj pravda, že ak ich človek má, tak má aj  čas? Odpovedzte si.

Nie je.

Čas je veličina, ktorá podmieňuje našu existenciu. Všetko riadi, všetci sme od neho závislí. Svet funguje vďaka nemu.

 Nové svetlo a pohľad na svet mi priniesol film, ktorý som si pozrel len nedávno. Ako sa volal? Zeiten ändern dich (Časy ťa menia). Priaznivci rapovej hudby, hlavne tej nemeckej, už asi tušia o čom píšem. Je inšpirovaný životom nemeckého rappera menom Anis Ferchichi vystupujúcim pod pseudonymom Bushido (Cesta bojovníka).

Ako som písal v úvode, dostal som sa k nemu úplne náhodou. Pozeral som si  Bushidovu diskografiu a hľadal albumy, ktoré som ešte nepočul. O čosi nižšie som objavil tento film. Na druhý deň som si ho pozrel. Nebol príliš dlhý, no bol príliš zaujímavý. Patrím k fanúšikom Bushida. Teraz netvrdím, že bol zaujímavý iba preto, lebo som fanúšik a tak sa Bushida zastávam.

BushidoBushido

 Zaujalo ma niekoľko vecí...

(Prezrádzam čiastočne aj obsah)

 

Príbeh rozpráva sám Bushido, ktorý je na turné so svojim albumom s názvom „7“. Sedí v dvojposchodovom buse, oslavuje narodeniny. Tieto sú iné ako tie predtým. Dostane pohľadnicu od svojho otca...

Lebo časy ťa menia.

Vo filme je ďalej opísané detstvo, pomery a podmienky v ktorých vyrastá. Pre mňa zaujímavá scéna z tohto obdobia bola tá, keď malý Bushido sedí v školskej lavici, zasnívaný, a na hodine literatúry ho učiteľka vyvola, aby prečítal báseň. Ten sa postaví s učebnicou v ruke, na hlavu si dá kapucu a báseň zarapuje. Samozrejme, ako v každej, aj v jeho triede sa našli frajeri, ktorí si o neho radi obtreli ústa. Tak ako aj teraz. Bushido si to nenechal a mudrlanta strieskal. Sám utŕžil niekoľko rán a aj peknú modrinu pod okom. Cez prestávku k nemu pribehne jeho spolužiačka, ktorá podľa všetkého je „do neho“ a s úsmevom mu povie „respect“. Potom kráča domov a na terase jednej reštaurácie stretne starého Araba, ktorý sa spýta ako dopadol ten druhý, odpoveďou je „nemocnica“. Doma dostane od otca výprask (jeho matka už vtedy mala druhého) a Bushido hovorí len toľko, že bol rád, že to schytal on a nie jeho mama.

Časy ťa menia.

Spolužiačka, zároveň jeho fanynka, sa potom neskôr stane jeho prvou láskou. Už tu sa uňho prejavuje vzťah k hiphopovej hudbe. Bushido si, ale vzťah zjavne predstavuje inak ako len fajčením trávy a celé sa to skončí tak, že príde na to, že u tohto dievčaťa nie je jediný...

Lebo časy ťa menia...

Veľmi pekne je tu ukázané aj náboženstvo. Jeho viera. Moslimská viera. Má svoje zásady, pravidlá, ktoré neporuší aj napriek tomu, že naňho ľudia pozerajú divne. Zvýraznená je aj rola a sila rodiny. Ďalší pekný moment k tejto téme bol, keď jeho mama, milovníčka Karla Gotta , sleduje v kuchyni Káju v „akcii“ a Bushido sa jej spýta kto to je. Ona na to, že to je Karel Gott a on odpovie : „Ako sa niekto môže volať Boh?“

Neskôr si Bushido nájde svoju vážnu lásku menom Selina. Sú spolu slušne dlho aj keď je tu bádať rozdiely. Ona pochádza z bohatej rodiny, on je presný opak. Obaja sa ľúbia a tak zostávajú určitý čas spolu. Práve Selina je tá, ktorá mu pomôže potlačiť zlosť a nenávisť, ktorú rapper ukrýva vo svojom srdci k jednému človeku... Problémy prichádzajú až neskôr, keď sa Selina začne uberať svojim smerom, študuje, elegantne sa oblieka, na rozdiel od Bushida, ktorý chodí v rifliach a mikine a po tom, čo sudcovi sľubil, že sa vyučí za maliara (spozná sa s Flerom), čo aj splnil, venuje sa graffiti. Je posadnutý hudbou a Seline začínajú prekážať aj jeho kamaráti.

Lebo časy ťa menia.

Divák sa dozvie aj to prečo sa Bushido volá Bushido, kedy sa dostal k rapu a prečo a mnohé ďalšie zaujímavosti a neočakávané momenty, ale aj chvíle, kedy sa poniektorým budú tlačiť slzy do očí. To, že Bushido je aj majster slova, sa ukáže aj vo chvíli, keď pred sudkyňou svojsky prednesie pár slov, ktorými ju presvedčí. Ak ste milovníkom rapu, fanúšikom Bushida, určite si tento film pozrite. Ľutovať by ste nemali.

Záver filmu, podľa mňa, nesie myšlienku celého filmu. Nie som zvyknutý, že by „filmy ulice“ obsahovali až také množstvo myšlienok a už vôbec nie, aby sa končili tak ako tento film. Bol som milo prekvapený. Prečo?

Lebo časy ťa menia.

https://www.youtube.com/watch?v=abtR9xM6Rfw         

                

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len na oko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?