Šváby (Recenzia)

Autor: Jozef Kovalík | 15.9.2015 o 16:10 | (upravené 15.9.2015 o 19:07) Karma článku: 1,61 | Prečítané:  553x

          Netopierí muž ešte nestihol zapadnúť prachom, ba priam na ňom ešte nebol žiaden prach, a už sa v tichu tmy vyrojili Šváby. Presne taký názov má kniha od nórskeho autora Jo Nesba.

             V príbehu vystupuje detektív Harry Hole. Ako v predchádzajúcej knihe, aj v tejto sa Nórska nedočkáme. Čo už. Spolu s detektívom spoznáme vzdialenú krajinu – Thajsko.

            Táto kniha bola druhá. Ktorú som od Nesba čítal. Aby som bol úprimný, čakal som po prečítaní jeho prvej knihy oveľa viac. Príbeh bol zaujímavý, no niečo tomu chýbalo.

            Mne osobne v tejto knihe chýbalo viac zo psychológie hlavnej postavy – Harryho. Povedal by som, že autor mu tu nevenoval až takú veľkú pozornosť. Zameral sa skôr na ostatné postavy. Pričítaní som dúfal, ako som otáčal stranu za stranou, že sa Harry nejako vzchopí, alebo niekoho náhodne stretne. To sa nestalo. Autor venoval viac pozornosti prípadu (oveľa viac ako v Netopierovom mužovi), okoliu, postavám a hlavnej postave sa toho veľa už neušlo. Najväčším mínusom tejto severskej detektívky bol pre mňa práve tento fakt. Ďalej to je veľké množstvo postáv, zložité mená (ktoré ani netušíte ako sa správne čítajú, možno by nebolo zlé ak by prekladatelia dozadu uviedli správnu výslovnosť, prípadne pri vtipkovaní o politike, situácii krajiny uviedli podrobnejšie info:)

            Na druhej strane, aby som nebol príliš kritický, autor ponúka premakaný dej v ktorom sa pohybuje množstvo postáv, teda môžete po podozrivom pátrať spolu s Holem. V tomto je Nesbo ozajstný majster.

            Veľmi ma pobavila jedna kapitola, ktorá priam prekypovala humorom,

Napokon nadišiel deň, keď Harry nemusel robiť nič. Ležal na posteli a vyfukoval obláčiky dymu a premýšľal, či mu niečo pripomínajú.

            alebo: prišiel do kancelárie za šéfkou a spýtal sa jej, či si tam môže iba tak posedieť. Po hodine jeho sedenia a mlčania to nevydržala a vykopla ho preč.

             Tieto a ešte pár ďalších srandičiek mi spríjemnili nie len čítanie, ale aj deň.

            Skvelé bolo aj zakončenie knihy, kde odrazu všetko so všetkým súviselo a zapadalo do seba... Tie stránky jednoducho hltáte.

            Predsa len sa našla chvíľa aj pre Harryho city, kedy stále myslí na ňu. Na ne. Na ženy, ktoré v živote veľmi miloval... Je tu aj pekný opis jeho vzťahu k jeho milovanej sestry. Príbeh rámcuje jedna dejová línia, no nie je to tak až do konca knihy... Prečo? To si prečítate.

            Na záver poviem už len toľko, že túto knihu by som si už asi druhý x neprečítal, no na prvé prečítanie naozaj stála za to. Čakajú ma ešte ďalšie, dúfam, že veľmi zaujímavé severské krimi, na ktoré sa už veľmi teším...

                                "  I just called to say I love you"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?