reklama

Človek vlkovi vlk...

Vlk alebo inak Canis Lupus - zviera, ktoré asi všetci poznáme z rozprávok, filmov a zoologických záhrad a poniektorí z nás aj z lesov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Ako prvé, čo väčšine ľuďom pri vyslovení tohto slova napadne je hrozná štvornohá, chlpatá beštia, ceriaca svoje ostré tesáky, monštrum s nažlto svietiacimi, krvou podliatými očami, žijúce hlboko v temnom lese s túžbou zabíjať. Koho alebo čo? No predsa človeka...

Mám pre vás dve dobré správy!

Prvá dobrá správa je tá, že taká chlpatá obluda žije iba vo filmochrozprávkach a fantázii človeka. A aká je teda druhá dobrá správa? Vlci ľudí nejedia a teda na nich ani neútočia. Nemajú na to dôvod. Všetky ostatné fámy o napadnutí človeka vlkom sú splodinou hollywoodskych filmov, kníh o rôznych čudesných vlkolakoch - ľudí premenených na vlkov počas splnu, po uhryznutí vlkom, ktorí potom útočia na ľudí a trhajú ich na márne kusy...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keby len vlci tušili, aké zlé meno im stvorenie meno človek, nazývajúci sa tiež korunou tvorstva, urobil asi by boli veľmi sklamaní...

Časy, kedy človek behal bok po boku s bratom vlkom a žil s ním v harmónii už skončili... Spoločnosť sa zmenila, asi k lepšiemu, no mýty o zlých vlkoch – nepriateľoch človeka stále akosi pretrvali a pretrvávajú. Pekný príklad zlého vlka nájdeme v rozprávke o kozliatkach, alebo o troch prasiatkach. Najznámejšia je asi Červená čiapočka, ktorú sa zlý vlk v temnom lese pokúša ukecať a tak ju zjesť. Nie je úspešný, ale podarí sa mu aspoň vypátrať kam má namierené. K chorej starej mame dôjde ako prvý, zožerie ju, potom úspešne aj Čiapočku. Potom na scénu dôjde ujo horár (poľovník), ktorý celú situáciu zachráni a z hororu je happy end. Zlý vlk dostal čo si zaslúžil a dobro vyhralo. Vďaka poľovníkovi, ktorý statočne všetkých a všetko zachránil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže túto celú rozprávku treba brať obrazne. Rozprávka hovorí úplne o niečom inom ako to v skutočnosti vyzerá. Príbeh je o dospievajúcom dievčati (preto červená farba) a mužovi (ktorého reprezentuje vlk), ktorý chce dievča zviesť a dostať pre seba...Preto ten zlý vlk.

Možno aj kvôli nie úplnému chápaniu (nielen) tejto rozprávky ľudstvo na vlka zanevrelo a začalo robiť všetko preto, aby sa toto hrozného a nepotrebného zvieraťa zbavil. A skoro sa to človeku podarilo. Došlo takmer k jeho úplnému vyhubeniu. Našťastie len takmer. Hoci v niektorých oblastiach sa doteraz nevyskytuje ( a práve tam pociťujú ako veľmi vlka v lese potrebujú), v niektorých oblastiach je zaznamenaný mierny rast. Je to iba veľmi malý nárast. Preto by si mal človek začať vážiť toto zviera. Zviera, ktoré je v lese veľmi potrebné a ako vlk potrebuje les (tam kam patrí) presne tak ako les potrebuje vlka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlk je veľmi zaujímavé zviera. Stále máme čo objavovať v jeho živote. Stále o ňom vieme málo. A stále sa môžeme aj v dnešnej modernej dobe učiť aj od takého zvieraťa ako je vlk.

Dovolím si tvrdiť, že vlk je u nás pravdepodobne sociálne najvyvinutejší najinteligentnejší tvorom žijúcim v slovenskej divočine. Vlci totiž majú vysoký stupeň sociálnej organizácie. Veľmi dobre majú tiež vyvinutý aj systém komunikácie a vzájomných vzťahov, ktoré stabilizujú sociálnu štruktúru. Znamená to, že každý vlk je iný. Zjednodušene povedané, jeden vlk môže byť agresívnejší, ďalší je pokojnejší, ľudsky povedané je flegma, iný vlk má zmysel pre stratégiu, vie pekne vymyslieť „bojový“ plán lovu, ďalej môžeme nájsť vlka, ktorý má talent na beh, teda je úspešnejší v love ako ostatní a preto môže mať vo svorke vyššiu hodnosť a podobne. Vlci sú svojej svorke oddaní a alfa pár, ktorý je vo svorke vedúci (nemusia to byť najväčšie a najsilnejšie vlky, nie je to pravidlo, môžu to byť tí najchytrejší vlci, je to rôzne) spolu zvyčajne ostávajú po celý život. Ako partneri majú k sebe vzájomnú úctu a vzájomne sa podporujú, sú spolu jeden vedľa druhého v dobrom aj v zlom, možno preto ostávajú spolu, vo väčšine prípadov, až do smrti. Niektorí z nás si môžu brať príklad. Je ešte veľa zaujímavých vecí a situácii zo života vlkov, ktoré máme zaznamenané, ale týmto článkom chcem poukázať na niečo iné...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovania si vlka ctili. Vedeli totiž, že vlk je sanitárom lesa. Zameriava sa predovšetkým na slabú alebo nejakým spôsobom handicapovanú zver, čím teda umožňuje prežiť kvalitnejšej zveri. Vlk v lese vytvára rovnováhu, harmóniu. Ako dôkaz toho je fakt, že najlepšie poľovnícke trofeje sa nachádzajú v revíroch, kde sa nachádzajú vlci. Paradoxne sa však ľudia, nazývaní aj poľovníci, snažia dosiahnuť stále vyššiu kvótu pre lov vlka na Slovensku. Vlk sa u nás legálne strieľa poľovníkmi od 1. novembra do polovice januára. Tí vo svojej štatistike uvádzajú, že za rok 2013 bol stav vlkov na Slovensku 2 102 kusov. Podľa nich vlk zožerie denne 8 kilogramov potravy. Poľovníci majú teda riadny zmysel pre humor. Ak by to bola pravda, tak vlci by za rok zožrali viac ako 6 miliónov kilogramov potravy... U nás sa vlci živia najmä jeleňmi a čiastočne aj diviakmi. Znamenalo by to teda, že pri priemernej váhe jelenej zveri 120 kilogramov, vlci ročne ulovia viac ako 51 000 kusov jelenej zveri. A keďže podľa štatistiky, ktorú uvádzajú, v roku 2013 žilo na Slovensku 62 784 kusov jelenej zveri, vlci by už dávno túto zver zlikvidovali. Stačil by im na to asi rok a pol. Štatistiky hovoria, že stav jelenej zveri stúpa...

Podľa ich štatistík vlci v roku 2013 ulovili na celom Slovensku 997 kusov jelenej zveri a 256 diviakov. V tej istej sezóne poľovníci ulovili 27 987 jelenej zveri a 43 392 diviačej zveri. Delenie zveri medzi poľovníkmi a vlkmi je v pomere 97 % ku 3 % čo sa týka jelenej zveri a pomer delenia diviakov 99,4 % ku 0,6 %. Čísla nepustia a preto môžeme povedať, že vplyv vlkov na stavy tejto poľovníckej zveri je očividne zanedbateľný a rozhodujúcim činiteľom sú poľovníci.

Vlk nemá dôvod na človeka útočiť. V našich lesoch má dostatok potravy, najviac v zime, keď raticová zver nemá šancu v hlbokom sneh svorke vlkov ujsť. V modernej histórii nie je známy žiaden záznam o tom, žeby vlk spôsobil svojím napadnutím smrť človeka. Ročne na Slovensku spôsobia smrť niekoľkých ľudí nepozorní poľovnícki pytliaci zvaní aj poľovníci.

Vlk je významný likvidátor diviakov, ktoré sú nakazené klasickým morom ošípaných, ako aj zvierat nakazených besnotou. Zaujímavosťou je, ževlk sa týmto ochorením nenakazí ak takú zver uloví. Premnožená raticová zver napácha každoročne v lesných porastoch škody za približne 2 milióny eur a väčšina týchto škôd je v oblastiach, kde sa vlk nevyskytuje.

Vlk v prirodzených lesoch udržiava stavy jelenej zveri na úrovni neohrozujúcej prirodzené zmladzovanie a samoobnovu lesa.Dostatok mladých jedlí, bukov a javorov je znakom dostatku vlkov v lese. To teda znamená, že MY POTREBUJEME VLKA A NIE VLK NÁS!!! Vlk je náš pomocník a nie škodca. Odstrel vlkov nemá biologické a ani žiadne iné opodstatnenie. Neohrozuje život a ani zdravie človeka.

Preto ak máš záujem pomôcť ochrániť toto nádherné zviera, máš jedinečnú príležitosť. Od apríla do začiatku októbra prebieha na Slovensku pod záštitou Lesoochranárskeho zoskupenia VLK petícia MÁME RADI VLKOV, ktorú môžeš stále podpísať (ak si tak ešte neurobil). Vlka je možné u nás legálne loviť každý rok od 1.novembra do 15.januára. Do roku 2013 bol lov možný všade okrem malých území, kde bola určená jeho celoročná ochrana- v rezerváciách, kde je 5. Stupeň ochrany a v migračných oblastiach do ČR a Maďarska (časť Slovenského krasu a Kysúc). Petícia chce dosiahnuť aby k súčasnému územiu celoročnej ochrany vlka bolo pripojené prihraničné pásmo v okrese Stará Ľubovňa a všetky katastre, do ktorých zasahujú územia európskeho významu, ktoré majú v predmete ochrany vlka.

Pomôcť môže každý. Stačí ísť na stránku www.wolf.skodtiaľ si vytlačiť petičný hárok, pozbierať podpisy a zaslať ich na adresu uvedenú na petičnom hárku.

Ochrane zdar!

Obrázok blogu
(zdroj: Jozef Kovalík)
Infostánok s petíciou Máme radi vlkov v Sabinove
Infostánok s petíciou Máme radi vlkov v Sabinove (zdroj: Katarína Grichova)
Jozef Kovalík

Jozef Kovalík

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som neobyčajný chalan z neobyčajného mesta :). Milujem hudbu a čítanie zaujímavých kníh, prechádzky v lese, na biku. Rád leňoším a pozorujem Mesiac a hviezdy. Zoznam autorových rubrík:  PrírodaKnihyPoviedky/ZamysleniaBásneKrimiZážitkyFilmyHudba

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu